ST 2 Vtrns Mem DR over Comb St8 & Hoosic Riv
Poor Condition67 years old7,826 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | @ Rt2/rt8 Inter.downtown |
| Carries | ST 2 Vtrns Mem DR |
| Crosses | Comb St8 & Hoosic Riv |
| Coordinates | 42.70038, -73.11430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 562.0 ft (171.3 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 3408.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,826 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1403901HMUNNBI |