HWY Main ST over Water Hoosic River
Fair Condition67 years old729 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | 0.1 Mi S Of ST 2 |
| Carries | HWY Main ST |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.69970, -73.11464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 265.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 729 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N140110ECDOTNBI |