HWY Hrtg Prk DR over Water Hoosic River
Fair Condition39 years old258 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | North Of Sons Of Italy |
| Carries | HWY Hrtg Prk DR |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.69631, -73.11351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 166.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 258 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N14042AY4DOTNBI |