ST 8 State ST over Comb Hoosic Riv & Parr
Good Condition85 years old22,200 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | South Of RTE 2 Rr422.49 |
| Carries | ST 8 State ST |
| Crosses | Comb Hoosic Riv & Parr |
| Coordinates | 42.69760, -73.11381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 815.3 ft (248.5 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 4572.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,200 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N140180DNDOT634 |