HWY Main ST Leed over Water S Channel Mill Riv
Poor Condition176 years old2,008 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 200 N Of Arch ST |
| Carries | HWY Main ST Leed |
| Crosses | Water S Channel Mill Riv |
| Coordinates | 42.34876, -72.70046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 122.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1850 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,008 (2005) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190460MKMUNNBI |