HWY Main ST Leed over Water Sluiceway
Fair Condition176 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Jct Arch ST |
| Carries | HWY Main ST Leed |
| Crosses | Water Sluiceway |
| Coordinates | 42.34744, -72.70072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1925) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N190260MQMUNNBI |