HWY Main ST Leed over Water Mill River
Fair Condition101 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Jct Arch ST |
| Carries | HWY Main ST Leed |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.34769, -72.70075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 184.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N190260MPMUNNBI |