I 91 NB over Comb US 5 & Gwrr
Good Condition3 years old24,935 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Mm 22.8 On I-91 |
| Carries | I 91 NB |
| Crosses | Comb US 5 & Gwrr |
| Coordinates | 42.30791, -72.62292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 436.4 ft (133 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 2101.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,935 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N19059BM3DOTNBI |