ST 10 South ST over Other Manhan Rail Trail
Fair Condition78 years old26,250 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .1 M S Jct ST 9 |
| Carries | ST 10 South ST |
| Crosses | Other Manhan Rail Trail |
| Coordinates | 42.31611, -72.63370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 513.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,250 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190030V3DOTNBI |