ST 66 West ST over Water Mill River
Fair Condition102 years old12,200 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .4 Mi W Jct ST 9 |
| Carries | ST 66 West ST |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.31290, -72.64064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 442.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,200 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1902111MDOTNBI |