ST 10 New South ST over HWY Clark AVE
Fair Condition78 years old27,026 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .2 M S Jct ST 9 |
| Carries | ST 10 New South ST |
| Crosses | HWY Clark AVE |
| Coordinates | 42.31514, -72.63344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 223.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,026 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190190V2DOTNBI |