HWY Jackson ST over Other Northampton Bk Way
Fair Condition136 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 0.15 M N Of Prospect ST |
| Carries | HWY Jackson ST |
| Crosses | Other Northampton Bk Way |
| Coordinates | 42.33206, -72.64502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 77.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1890 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190110MJMUNNBI |