I 91 SB Off Ramp over US 5 /st10/n King ST
Poor Condition63 years old3,497 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | Exit 26 Southbound I-91 |
| Carries | I 91 SB Off Ramp |
| Crosses | US 5 /st10/n King ST |
| Coordinates | 42.34093, -72.64013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 440.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,497 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1906610EDOTNBI |