HWY Exeter ST over Rr Csx
Good Condition111 years old1,050 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 100 Ft So Of Cambrdge ST |
| Carries | HWY Exeter ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.24308, -71.82496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.6 ft (19.4 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 248.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,050 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44024232DOT634 |