HWY Beaver ST over Water Beaver Brook
Fair Condition117 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi.est.of St.12 |
| Carries | HWY Beaver ST |
| Crosses | Water Beaver Brook |
| Coordinates | 42.24960, -71.83082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 101.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W440081JDMUNNBI |