HWY Cambridge ST over Rr Csx
Fair Condition91 years old12,875 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1 Mi W Of I-290 |
| Carries | HWY Cambridge ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.24369, -71.82371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 444.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,875 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44025233DOT634 |