HWY Gates ST over Rr Csx
Good Condition23 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | @ Corner Of Walpole ST |
| Carries | HWY Gates ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.24676, -71.81868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 255.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W440266BPDOT634 |