HWY Cambridge ST over Rr Pwrr
Fair Condition91 years old11,895 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Just W. Of Southbridge ST |
| Carries | HWY Cambridge ST |
| Crosses | Rr Pwrr |
| Coordinates | 42.24357, -71.81472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,895 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W4402723ADOT634 |