HWY City Tunnel over HWY Highland ST
Fair Condition72 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi. W. Of I-290 |
| Carries | HWY City Tunnel |
| Crosses | HWY Highland ST |
| Coordinates | 42.27169, -71.79925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 459.3 ft (140 m) |
| Deck Area | 1,568 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44074B99MUNNBI |