ST 9 Belmont ST over I 290
Good Condition68 years old23,391 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi. East Of Lincoln Sq |
| Carries | ST 9 Belmont ST |
| Crosses | I 290 |
| Coordinates | 42.27181, -71.79472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Area | 962.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,391 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440941L2DOTNBI |