HWY Laurel ST over I 290
Poor Condition68 years old500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi E Of Summer ST |
| Carries | HWY Laurel ST |
| Crosses | I 290 |
| Coordinates | 42.26879, -71.79334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 581.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44093213DOTNBI |