HWY Lincoln ST over Rr Pwrr/bmrr
Fair Condition73 years old27,038 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. W. Of I-290 |
| Carries | HWY Lincoln ST |
| Crosses | Rr Pwrr/bmrr |
| Coordinates | 42.27412, -71.79721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Area | 479.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,038 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440801DTMUNNBI |