I 290 & Ramps over HWY Prospect ST
Fair Condition68 years old114,878 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi E Of Summer ST |
| Carries | I 290 & Ramps |
| Crosses | HWY Prospect ST |
| Coordinates | 42.26734, -71.79324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 174.2 ft (53.1 m) |
| Deck Area | 711.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114,878 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440921TBDOTNBI |