HWY Goldsbry ST over Rr P&w/b&m/tnl
Fair Condition73 years old9,619 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | From School Street North |
| Carries | HWY Goldsbry ST |
| Crosses | Rr P&w/b&m/tnl |
| Coordinates | 42.27022, -71.79693 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Area | 389.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,619 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44078239DOT634 |