I 290 EB over Comb Access RD & Bmrr
Fair Condition65 years old46,758 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Just West Of Exit 19 |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | Comb Access RD & Bmrr |
| Coordinates | 42.28381, -71.79774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 473.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,758 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440961TEDOTNBI |