I 290 Ramp A over I 290 /millbrook/ramp C
Fair Condition64 years old28,076 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 290eb Ex 22 .25 W Burnco |
| Carries | I 290 Ramp A |
| Crosses | I 290 /millbrook/ramp C |
| Coordinates | 42.28782, -71.79757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 741.1 ft (225.9 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 3094.8 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,076 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441001KHDOTNBI |