HWY Millbrook ST over Rr Pwrr/bmrr
Fair Condition126 years old7,280 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1mi West Of I-190 |
| Carries | HWY Millbrook ST |
| Crosses | Rr Pwrr/bmrr |
| Coordinates | 42.28729, -71.80021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 433.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,280 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W4402923BDOT634 |