I 290 Ramp C over I 290 & Millbrook ST
Fair Condition64 years old13,309 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .25 Mi W Of Burncoat ST |
| Carries | I 290 Ramp C |
| Crosses | I 290 & Millbrook ST |
| Coordinates | 42.28830, -71.79686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.0 ft (114 m) |
| Max Span | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1,083 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,309 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441011TGDOTNBI |