I 290 WB over Comb Access RD & Bmrr
Fair Condition65 years old43,744 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .25 Mi West Of Lincoln ST |
| Carries | I 290 WB |
| Crosses | Comb Access RD & Bmrr |
| Coordinates | 42.28422, -71.79797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 517 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,744 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440961TFDOTNBI |