I 290 EB On Ramp over Water Middle River
Good Condition60 years old5,288 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .25 Mi So. Cambridge ST |
| Carries | I 290 EB On Ramp |
| Crosses | Water Middle River |
| Coordinates | 42.24141, -71.81179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 622.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,288 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441071TPDOTNBI |