HWY Southbrdg ST over Water Middle River
Fair Condition70 years old12,180 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Under I-290 At Holy Cross |
| Carries | HWY Southbrdg ST |
| Crosses | Water Middle River |
| Coordinates | 42.24122, -71.81240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.2 ft (40.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 797.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,180 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W440121E2MUNNBI |