I 290 EB over Comb Sthbrg ST & Mdl R
Fair Condition60 years old43,750 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .5 Mi. East Of Hope AVE |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | Comb Sthbrg ST & Mdl R |
| Coordinates | 42.24093, -71.81266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 861.9 ft (262.7 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 4413.4 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,750 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441071RRDOTNBI |