I 190 SB over Rr Pwrr
Fair Condition64 years old36,505 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Adjacent To Exit # 1 |
| Carries | I 190 SB |
| Crosses | Rr Pwrr |
| Coordinates | 42.29375, -71.79934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 1514.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,505 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440981XBDOTNBI |