US 6 Wb/md Cp HWY over Comb Willow ST & Macrr
Fair Condition73 years old22,537 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 4.0 M E Of RTE 132 |
| Carries | US 6 Wb/md Cp HWY |
| Crosses | Comb Willow ST & Macrr |
| Coordinates | 41.68738, -70.25713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 809.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,537 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | Y01005474DOTNBI |