US 6 Wb/md Cp HWY over Rr Macrr
Good Condition55 years old17,211 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 1.8 M E Of Willow ST |
| Carries | US 6 Wb/md Cp HWY |
| Crosses | Rr Macrr |
| Coordinates | 41.68962, -70.22285 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 380.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,211 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | Y01014479DOTNBI |