HWY W Yarmth RD over US 6 Eb/mid Cape HWY
Fair Condition57 years old3,357 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 1.5 M E Of Willow ST |
| Carries | HWY W Yarmth RD |
| Crosses | US 6 Eb/mid Cape HWY |
| Coordinates | 41.68726, -70.22892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 379.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,357 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | Y01015477DOTNBI |