US 6 Eb/md Cp HWY over Comb Willow ST & Macrr
Fair Condition60 years old37,190 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 4.0 M E Of RTE 132 |
| Carries | US 6 Eb/md Cp HWY |
| Crosses | Comb Willow ST & Macrr |
| Coordinates | 41.68704, -70.25723 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 893.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,190 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | Y01005475DOTNBI |