County HWY F41 over Pine River
Fair Condition70 years old2,250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 3.00 Mi S Of Mikado |
| Carries | County HWY F41 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 44.55056, -83.42208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.5 ft (59.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 631.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,250 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000015 |