Barlow Road over Van Etten Creek
Good Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 7.5 Mi South Of M-72 |
| Carries | Barlow Road |
| Crosses | Van Etten Creek |
| Coordinates | 44.55181, -83.40174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 123.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000020 |