Mikado Glennie RD over Pine River
Fair Condition31 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 1.5 Mi W Of Mikado |
| Carries | Mikado Glennie RD |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 44.59038, -83.44809 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 246.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2003) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000010 |