Cruzen Road over Roy Creek
Good Condition31 years old288 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 2 Mi W 2.7 Mi S Of Mikado |
| Carries | Cruzen Road |
| Crosses | Roy Creek |
| Coordinates | 44.55073, -83.46251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 124.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 288 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000000028 |