Cruzen Road over So Branch Of Pine River
Poor Condition42 years old339 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 2.0 Mi W 1.2 Mi S Mikado |
| Carries | Cruzen Road |
| Crosses | So Branch Of Pine River |
| Coordinates | 44.57398, -83.46287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 167.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 339 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000029 |