Mikado Road over Van Etten Creek
Good Condition20 years old1,325 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 0.5 Mi E Of Mikado |
| Carries | Mikado Road |
| Crosses | Van Etten Creek |
| Coordinates | 44.59096, -83.41442 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 283.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,325 (2005) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000011 |