Tait Road over East Branch Pine River
Fair Condition32 years old185 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 0.5 N & 1.5 N W Of Mikado |
| Carries | Tait Road |
| Crosses | East Branch Pine River |
| Coordinates | 44.59803, -83.45384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 154.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2003) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000021 |