Mcconnel Road over East Branch Pine River
Poor Condition91 years old159 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 0.9 Miles South Of M 72 |
| Carries | Mcconnel Road |
| Crosses | East Branch Pine River |
| Coordinates | 44.64234, -83.44371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000023 |