Barlow Road over Vanetten Creek
Good Condition29 years old180 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 1 M E & 0.9 M N Of Mikado |
| Carries | Barlow Road |
| Crosses | Vanetten Creek |
| Coordinates | 44.60394, -83.40231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 99 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2003) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000025 |