Dellar Road over Vanetten Creek
Good Condition40 years old121 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Alcona |
| Location | 2 Mi E & 2 Mi N Of Mikado |
| Carries | Dellar Road |
| Crosses | Vanetten Creek |
| Coordinates | 44.62018, -83.38004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 121.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 121 (2003) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000000024 |