Csah 66 over Jud Ditch # 1
Fair Condition31 years old5 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.9 Mi N Of Jct Csah 69 |
| Carries | Csah 66 |
| Crosses | Jud Ditch # 1 |
| Coordinates | 48.15135, -96.89046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 160.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60535 |