Mn 51 over Como Avenue (csah 75)
Fair Condition61 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.5 Mi N Of Jct TH 12 |
| Carries | Mn 51 |
| Crosses | Como Avenue (csah 75) |
| Coordinates | 44.97735, -93.16706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.3 ft (51 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 1060.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62015 |