Mn 51 over Bnsf Rail; Service RD
Fair Condition61 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.2 Mi N Of Jct TH 12 |
| Carries | Mn 51 |
| Crosses | Bnsf Rail; Service RD |
| Coordinates | 44.97344, -93.16704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 1749.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62014 |